Marketing w Social Media

Serwisy społecznościowe to dobre miejsce na pozyskanie klienta.
Twoja konkurencja nie śpi i stale się rozwija.
Zadbaj o wizerunek Twojej firmy w sieci.
Firmowy profil w Social Media to także wizytówka Twojej firmy.
Zaufaj specjalistom w tej dziedzinie!

Dowiedz się więcej
https://ikmbiznes.pl/wp-content/themes/ikmbiznes/img/right.jpg

Poznaj moc Internetu!

Stworzymy dla Ciebie innowacyjną stronę internetową.
W swoich projektach bazujemy na systemach CMS Drupal oraz Wordpress.
Strona WWW stanie się Twoją profesjonalną wizytówką w Internecie.
Z nami osiągniesz wyższe zyski ze sprzedaży internetowej.

Dowiedz się więcej
https://ikmbiznes.pl/wp-content/themes/ikmbiznes/img/webdesign.jpg

Kompleksowa pomoc

Potrzebujesz szkolenia, a może doradztwa?
Jakie działania przyniosą wyższe zyski? Jak rozkręcić biznes?
Na te i wiele innych pytań z chęcią odpowiemy.
Zapewniamy wszechstronne podejście do klienta na każdym etapie funkcjonowania firmy.

Dowiedz się więcej
https://ikmbiznes.pl/wp-content/themes/ikmbiznes/img/coaching.jpg

Poznaj z nami SEO & SEM

Pozycjonowanie to najważniejszy element
działań marketingowych każdej firmy.
Rozbudź swój biznes.
Zacznij zarabiać na swojej stronie WWW.
Pozyskaj wielu nowych klientów i fanów.
Zmieniamy pomysły w skuteczne kampanie.

Dowiedz się więcej
https://ikmbiznes.pl/wp-content/themes/ikmbiznes/img/seo.jpg
Blog

Tworzenie stron WWW

Marketing internetowy w obecnych czasach jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi, dlatego tak ważne jest posiadanie swojej strony WWW. Około 60% społeczeństwa szuka informacji o interesującej ich firmie lub usługach w Internecie.

Rejestracja domeny

Podstawowym krokiem do założenia swojej strony jest wybór domeny. Jest ona adresem, pod którym Twoja witryna będzie istnieć w sieci.  Adres składa się z dwóch głównych modułów: części głównej, tak zwanej „nazwy” oraz końcówki, np.: pl, com, eu. Do adresu strony należy również znacznik WWW, który obecnie nie jest już wymagany.

Naszą domenę możemy zarejestrować za pomocą wielu stron. Warunki i ceny całej operacji są bardzo zróżnicowane, dlatego najlepiej poszukać za pomocą wyszukiwarki Google odpowiadającej nam oferty.

Zastanawiasz się nad interesującą nazwą? Pamiętaj, że powinna być krótka, łatwa do zapamiętania oraz odnosić się do profilu działalności naszej instytucji.

Wybór hostingu

Po domenie przyszedł czas na wybór hostingu. Jest to serwis, który udostępnia nam oprogramowanie niezbędne do uruchomienia strony WWW oraz skrzynek pocztowych. Przy wyborze hostingu nie powinniśmy sugerować się ceną, ponieważ jeśli nasza strona nie będzie się otwierać, to nie zdobędziemy żadnych klientów. Aby uzyskać do niego dostęp do musimy wykupić miejsce na serwerze.

Wybór systemu CMS

Skoro posiadasz już domenę, przyszedł czas na sposoby zarządzania treścią– tzw. CMS. Jest to oprogramowanie, które pozwala w nieskomplikowany sposób stworzyć stronę oraz w późniejszym okresie zaktualizować i rozbudować za pomocą redakcyjnego personelu nietechnicznego. CMS obsługuje się za pomocą łatwiejszych lub trudniejszych w obsłudze interfejsów użytkownika. Przeważnie są one w postaci zwykłych stron WWW obejmujących formularze i moduły. Istnieje kilka rodzajów CMS, lecz my skupimy się tylko na tych najpopularniejszych:

1. Joomla!

Pierwszą podstawową informacją, jaką musisz wiedzieć jest to, że nie bazuje ona na klasycznych dokumentach HTML lecz sama generuje Twoją stronę. Joomla! jest witryną WWW, której nie budujesz od podstaw. Po utworzeniu konta dostajesz w pełni funkcjonalną witrynę, która będzie „pusta” do czasu aż nie dodasz swoich treści. Publikacja i edytowanie jakichkolwiek materiałów jest banalnie proste, ponieważ robimy to za pomocą wbudowanego edytora. W takim razie, skoro Joomla! sama tworzy stronę, jakie zadania zostają dla nas? Przede wszystkim, zostaje zaprojektowanie struktury treści witryny oraz systemu nawigacji, ustalenie wyglądu poszczególnych stron oraz dodanie całej treści.   

Skoro wiesz już czym jest Joomla! pora na zalety i wady tego rodzaju systemu CMS.

Po pierwsze, nieskomplikowane adresy URL. Linki tworzone przez skrypt są krótkie i mają lepsze wyniki w wyszukiwarce.

Po drugie, łatwa instalacja. Po kilkunastu minutach instalacji skrypt sam zacznie działać na serwerze.

Po trzecie, pomoc techniczna. Joomla! posiada szeroki wybór narzędzi programistycznych oraz filmików instruktażowych. Oprócz tego użytkownicy mogą skorzystać z forum dyskusyjnego w języku polskim i angielskim. Jest tam wiele aktywnych użytkowników, którzy zawsze służą pomocą.

Po czwarte, wtyczki. Joomla! posiada kilkanaście tysięcy darmowych wtyczek, więc nie ma na co narzekać.

Po piąte, nieskomplikowany proces aktualizacji. Zawsze kiedyś nadchodzi moment, w którym musimy uaktualnić swój skrypt. Aktualizację przeprowadzisz z poziomu przeglądarki, a jedyną rzeczą jaką musisz potrafić jest przetworzenie tekstu.

Po szóste, rozwinięty panel administracyjny. Początkowo może on przerażać, lecz przy pewnych umiejętnościach okazuje się, że wcale nie jest to trudne.

Po tylu pochwałach tego systemu, pora na kilka wad.

Po pierwsze, cena. Nie wszystkie wtyczki i szablony są darmowe, dlatego wcześniej należy przemyśleć jaki budżet możemy poświęcić na uatrakcyjnienie naszej strony.

Po drugie, ograniczone możliwości rozbudowy. Posiada wiele szablonów i modułów, ale dla bardziej zaawansowanych użytkowników wciąż będzie to za mało.

Po trzecie, szybkość. Jeśli zdecydujemy się na rozbudowaną i zaawansowaną funkcjonalnie stronę będzie się ona długo ładowała. Joomla! do szybkiego działania potrzebuje serwera z odpowiednimi parametrami.

Po czwarte, kompatybilność modułów i wtyczek. Niektóre nie będą ze sobą współgrały bez niemałej ingerencji w kod PHP.

Reasumując Joomla! nie należy do najbardziej skomplikowanych systemów CMS, jednakże dla początkujących użytkowników jej obsługa może wydawać się trudna. W takim wypadku warto zwrócić się do profesjonalistów, dla których stworzenie strony będzie błahostką.

2. WordPress

Jest to na pewno najbardziej znany system CMS i zdecydowanie prostszy niż Joomla! Najczęściej wybierany jest do prowadzenia blogów, lecz ostatnio zyskał popularność podczas tworzenia prostych stron internetowych.

Swoją popularność zawdzięcza nieskomplikowanej obsłudze. Jego użytkownik nie musi potrafić posługiwać się HTML’em, czy PHP. Do instalacji jakiejkolwiek wtyczki i szablonu wystarczy jedno kliknięcie. Prawie wszystkie wtyczki są dostępne zupełnie za darmo, a jest ich ponad kilkanaście tysięcy! Jeśli chodzi o wybór szablonów graficznych również jest on niemały, jednakże większość ciekawych pomysłów jest płatna. Dodatkowymi zaletami tego systemu są niestandardowe pola tekstowe oraz możliwość tworzenia menu według własnego pomysłu.

W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z bardzo dobrze rozbudowanego forum dyskusyjnego w rodzimym języku.

Wszystko ładnie, pięknie, ale jakieś wady też muszą być…

Jeśli nie chcemy korzystać z dostępnych grafik musimy znajomość obsługi HTML’a i CSS’a nie może Ci być obca. Do modyfikacji lub usunięcia pola daty będziesz musiał umieć posługiwać się językiem PHP.

Kolejną wadą WordPress’a jest wydajność naszej strony internetowej. Jeśli chcemy, żeby efektywnością dorównywała Joomli! musimy zainstalować wiele wtyczek, a to wpłynie na spowolnione ładowanie się naszej strony.  

Podsumowując, WordPress jest bardzo dobry do tworzenia blogów lub prostych stron internetowych, lecz jeśli zależy nam na utworzeniu zaawansowanej funkcjonalnie strony lepiej pomyśleć nad bardziej skomplikowanym system CMS, jak np. Joomla!

3. Drupal

Określany jest on bardziej jako platforma programisty, niż system CMS. Zazwyczaj korzystają z niego profesjonaliści, którym nie wystarczają proste narzędzia dostępne na WordPress’ie. Drupal zapewnia nam możliwość budowania funkcjonalnej witryny z bardziej skomplikowanym układem stron. Dodatkową zaletą jest to, że oprócz zdjęć i treści możemy dodawać: ankiety, podcasty, statystki, video.

Ciekawą funkcja Drupala jest możliwość tworzenia kont kilku użytkowników z panelu administracyjnego oraz możliwość przydzielania poszczególnych ról i funkcji.

Jedną z trudniejszych spraw jest przejrzysta organizacja treści, które w przyszłości będą wykorzystywane. Twórcy Drupala pomyśleli o tym w zupełnie inny sposób – możemy segregować treści za pomocą adresu URL, lub tworzyć własne rodzaje list. Jest to spore ułatwienie, jeśli chodzi o wyszukiwanie treści na naszej stronie.

Drupal oczywiście posiada własne wtyczki, ale pamiętajmy że należy on do otwartego programowania, a więc daje nam możliwość tworzenia własnych wtyczek.

Z pewnością zauważyłeś już, że skrypt ten nie jest przyjazny dla niezaawansowanych użytkowników i wymaga pewnych umiejętności. WordPress lub Joomla są prostsze w użyciu, natomiast nie posiadają tak szerokiej gamy możliwości. Przede wszystkim nie będziesz miał problemów z kompatybilnością wtyczek. Jest to stosunkowo nowy system, a więc posiada wiele nowoczesnych rozwiązań. W powyżej wymienionych systemach CMS mówiliśmy o długim czasie ładowania strony. Na Drupalu użytkownicy mogą korzystać z wtyczek do pamięci podręcznej serwera, które zmniejszą jego obciążenie, a dzięki temu nasza strona będzie się szybciej ładowała.

Konfiguracja strony WWW

Najważniejsza jest responsywność naszej strony. Co to oznacza? Tylko tyle, że powinna dostosowywać się do rozdzielczości ekranu, na którym będzie wyświetlana. Większość użytkowników wyszukuje firmy na telefonie komórkowym, dlatego zadbaj, aby nie mieli problemu z jej otworzeniem. 

Kolejną ważną sprawą jest utworzenie kodu strony WWW z uwzględnieniem wymagań wyszukiwarek internetowych. Optymalizacja kodu HTML pozwoli na łatwiejsze wyszukiwanie naszej strony przez roboty, co poprawi ich pozycję w wyszukiwaniu przez zwykłych użytkowników.

Wizualizacja

Po wszystkich technicznych czynnościach przyszedł czas na graficzny projekt naszej strony. Na samym początku musimy pomyśleć, jak chcemy aby wyglądała nasza strona: jak powinny być rozmieszczone jej poszczególne elementy, jakie kolory chcemy wykorzystać itd.

Idąc od początku powinniśmy zacząć od zaprojektowania typografii strony. Musimy pamiętać, że stronę tworzymy dla potencjalnych klientów, dlatego musi być przejrzysta i czytelna. Do typografii strony zaliczamy: czcionkę oraz wszystkie aspekty dotyczące tekstu. Mówimy tutaj o ogólnym wyglądzie tekstu, interlinii, odnośnikach oraz szerokościach łamów (kolumn). Nasza strona ma być przyjemna dla oka, dlatego czcionka nie może być za duża – będzie męczyć wzrok, interlinia nie może być zbyt mała – tekst będzie nam się zlewał.

Kolejnym etapem będzie rozsądne rozplanowanie menu.  Jest to najważniejszy element strony, ponieważ jeśli użytkownicy nie będą mogli znaleźć potrzebnych informacji to ładna grafika nam w niczym nie pomoże. Najlepiej zastosować się do tradycyjnych wzorów, które nikomu nie sprawią problemów w obsłudze. W menu głównym powinniśmy umieścić najważniejsze sekcje, takie jak: o nas, oferta, pomoc itd. Oczywiście nie możemy zarzucić klientów milionem zakładek, dlatego ogranicz się tylko do tych najważniejszych. Większość stron oprócz menu głównego posiada jeszcze dodatkowe strony, czyli podstrony przypisane do głównej kategorii.

Tworzenie stron WWW wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zależy nam na funkcjonalnej i atrakcyjnej wizualnie stronie musimy jednocześnie znać się na podstawach tworzenia stron (HTML, CSS) oraz na tworzeniu grafiki. A oprócz tego pamiętajmy, że nie zrobimy tego w przysłowiowe 5 minut. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz czasu zwróć się do specjalistów!  

Dodaj komentarz